skip to Main Content
Aaron Jan, Headshot

Aaron Jan

Independent Director and Playwright
Dora Jury Selection Committee

Alana Bridgewater

Independent Performer
Dora Jury Selection Committee
Annemieke Wade, Headshot

Annemieke Wade

Managing Director, Roseneath Theatre
Secretary, TAPA Board of Directors
Executive Committee
Dora Eligibility Committee
Corporate Theatre Working Group
Anusree Roy, Headshot

Anusree Roy

Independent Writer and Actor
George Luscombe Mentorship Award Committee
BaKari Lindsay, Headshot

BaKari Lindsay

Independent Dancer and Teacher
Dora Jury Selection Committee

Belinda Bale

Director of Marketing and Communications, National Ballet of Canada
Dora Eligibility Committee

Beth Brown

Managing Director, Nightwood Theatre
TAPA Board of Directors
Chair, Dora Jury Selection Committee
Corporate Theatre Working Group
Derrick Chua, Headshot

Derrick Chua

Independent Theatre Producer
Leonard McHardy & John Harvey Award Committee
Eric Peterson, Headshot

Eric Peterson

Past Recipient
Barbara Hamilton Memorial Committee
Esther Jun, Headshot

Esther Jun

Artistic Director, Directors Lab North
Dora Jury Selection Committee
Ghislain Caron, Headshot

Ghislain Caron

Managing Director, Théâtre français de Toronto
Leonard McHardy & John Harvey Award Committee
Jacoba Knaapen, Headshot

Jacoba Knaapen

Executive Director
Executive Director

Jim Roe

Independent
Barbara Hamilton Memorial Committee
Karen Gilodo, Headshot

Karen Gilodo

Associate Artistic Director, Education, Young People's Theatre
Dora Jury Selection Committee

Karen Luscombe

Independant
George Luscombe Mentorship Award Committee
Katherine Devlin, Headshot

Katherine Devlin

Managing Producer, Outside the March
Dora Jury Selection Committee

Ken Gass

Independant
Chair, Silver Ticket Committee

Leonard McHardy

Co-Founder of LMJH Award
Maja Ardal, Headshot

Maja Ardal

Artistic Director, Contrary Company
Chair, George Luscombe Mentorship Award Committee
Martha Burns, Headshot

Martha Burns

Past Recipient
Barbara Hamilton Memorial Committee

Michael Rubinoff

Commercial Theatre Producer
Commercial Theatre Committee
Dora Jury Selection Committee
Michael Sinclair, Headshot

Michael Sinclair

General Manager, Obsidian Theatre
TAPA Board of Directors
Advocacy Committee
Dora Jury Eligibility Committee
Natalie Sandassie, Headshot

Natalie Sandassie

Senior Development Officer, Canadian Opera Company
TAPA Board of Directors
Fundraising Committee
Dora Eligibility Committee
Paula Wing, Headshot

Paula Wing

Independent Teacher and Playwright
Dora Jury Selection Committee

Ravi Jain

Independent
George Luscombe Mentorship Award Committee
Robert Missen, Headshot

Robert Missen

Artist Manager, Bobolink Agency
Dora Jury Selection Committee
Roberto Mauro, Headshot

Roberto Mauro

Director of Artistic Planning, Canadian Opera Company
Dora Jury Selection Committee

Samara Thompson

Board Chair, Dance Ontario
Dora Jury Selection Committee

Sandra Tulloch

Independent
Chair, Leonard McHardy John Harvey Award Committee
Scott Dermody, Headshot

Scott Dermody

Dora Awards and Outreach Manager
Chair, Dora Eligibility Committee
Dora Jury Selection Committee
Leonard McHardy & John Harvey Award Committee
Silver Ticket Committee
Steven Bush, Headshot

Steven Bush

Co-founder of the George Luscombe Mentorship Award
George Luscombe Mentorship Award Committee
Sue Balint, Headshot

Sue Balint

Producer, Aluna Theatre
Dora Eligibility Committee

Tanisha Taitt

Artistic Director, Cahoots Theatre
Dora Eligibility Committee
Back To Top Skip to content